Yaratıcı Çeviri

Firmanızın uluslararası pazarlarda başarılı olması için, doğru dili kullandığınızdan ve içeriğinizle hedef okuyucuya hitap ettiğinizden emin olmalısınız.

Hedef okuyucu kitlenizin, mesajınızı istediğiniz şekilde aldığından emin olmak için içeriğinizi hedef bölgenin kültürel özelliklerinin bilincinde olarak oluşturmanız gerekir. Markalar deniz aşırı yeni bölgelere açıldığında pazarlama ve reklam mesajlarını, mesajın amacını, tarzını ve içeriğini kaybetmeden diğer kültüre aktarmalıdır. Bu şekilde gerçekleştirilen işler çeviri endüstrisinde “yaratıcı çeviri” olarak adlandırılır. 

Yaratıcı çeviri hizmetinin faydaları nelerdir?
Yaratıcı çeviriyi ihmal eden markalar büyük risk almaktadır. Yeni ülkelerde yeni kitlelere ulaşmaya çalışan pek çok firma, çevirisi kötü yapılan reklam metinleri yüzünden amacına ulaşmada daha ilk aşamadan başarısız olmuştur. Bu sonuçla karşılaşmalarının sebebi yaratıcı çeviri yerine birebir çeviriyi tercih etmiş olmalarıdır.

Yaratıcı Metin Yazarlığı
Yaratıcı çeviri yapılan metinlerin hedef kitle göz önüne alınarak, çoğunlukla en baştan yazılması gerekir. Hedef kitlelerine çok dilli bir marka deneyimi yaşatmak isteyen müşterilerimize yaratıcı metin yazarlığı hizmeti sunmaktayız. Yaratıcı metin yazarlarımızın her biri aynı zamanda profesyonel birer çevirmendir.

Yaratıcı Çeviri Süreci
Bir mesajı bir dilden diğerine aktarırken tarzını, tonunu ve içeriğini korumak karmaşık bir iştir. Ancak Saylon olarak bu konuda oldukça deneyimli bir ekip ile çalışıyoruz. Yaratıcı çeviri sürecine başlamadan önce olabildiğince çok bilgi edinmeye çalışıyor, böylece tercih edilen iletişim tarzını çeviri sürecinde mükemmel bir şekilde aktardığımızdan emin oluyoruz.

Alanında uzman kişilerce yapılan yaratıcı çeviri hizmetimizi deneyin!
Yaratıcı çeviri sürecinin başarılı sonuçlanması için müşterimizle yakın ve yeterli işbirliği sağlamaya çok önem veriyoruz. Yaratıcı çeviri ekibimiz, potansiyel yanlış anlaşılmaları önlemek veya gerekli ayarlamaları kontrol etmek için müşteri ile devamlı iletişim halindedir. 

Kendini işine adamış yaratıcı çeviri ekibimiz, hedef kitlenizi belirleyip vermek istediğiniz ana mesajları tanımlamanıza yardımcı olmanın yanı sıra, uluslararası düzeyde pazarlanacak olan markanız için reklam sloganı üretme sürecinize de destek olur..

Yaratıcı Çeviri Hakkında
Küresel piyasada kaybolmak değil de hatırlanmak istiyorsanız karşı tarafta olumlu bir etki bıraktığınızdan emin olmalısınız.  Hedef kitlede en doğru etkiyi yaratmak için de dikkat etmeniz gereken esas faktör, kullandığınız dilde yapacağınız ufak değişikliklerdir. Bu nedenle yaratıcı metinler sadece çevrilmekle kalmamalı,metinler sindirilmeli, tamamen uyarlanana veya yeniden yazılana kadar metinler üzerine tekrar tekrar düşünülmelidir. 

Fark Yaratan Detaylar
Şirketiniz yeni bir dilde ve piyasada başarılı olmayı hedefliyorsa, çeviri sürecinde dile ve dil bilgisine önem verildiği kadar; mesaj, hikâye ve yerel kültüre de önem verilmelidir. Bu işte başarılı olmanın sırrı yaratıcı çevirmenlerle çalışmaktır.

İçeriği Hedef Kitleye Uyarlamak
Transkreasyon olarak da bilinen yaratıcı çeviri aslında bir içeriğin belirli bir kitle için özel olarak uyarlanmasıdır. Bir ülkedeki tüketicileri ürünü almaya sürükleyen bir reklam sloganı, örneğin kültürel farklılıklar sebebiyle bir başka ülkede tüketicileri ürünü almaktan uzaklaştırabilir. Bir kitle için güven verici özellikler önem arz ederken, bir başka kitle için ürünün vaat ettiği özgürlük hissi ürünün satılmasını sağlayabilir. Ürününüzü yerel piyasa için uygun şekilde pazarlamaya çalışan yaratıcı çeviri ekibimiz, ortaya çıkabilecek herhangi bir farklılığı her zaman göz önünde bulundurmakta ve süreci buna göre yönetmektedir. Yaratıcı çeviri ekibi için orijinal reklamın hazırlanma sürecinde oluşturulan kısa açıklama metinleri, reklamın kendisi veya markanın kılavuz metinlerinden çok daha fazla bilgi vericidir. 

Reklam Sloganları
Yaratıcı çevirmen ekibimizin ilgilendiği alanlardan biri de reklam sloganı çevirisidir. Ekibimiz metinde kullanılan kelimelere odaklanmak yerine verilmek istenen mesaja, metnin içerdiği anlama odaklanır ve çeviri süreci sonunda çıkacak ürün için pek çok alternatif sunar. Böylece sunulan çeviri örnekleri arasındaki farkları görebilirsiniz.

Yaratıcı çeviri süreci hakkında merak ettiklerinizi web sitemizde bulunan iletişim bilgilerini kullanarak bizlere sorabilirsiniz